חדש במפתח חיפה למאמרים

עדכון אחרון: דצמבר 2018

כתבי עת חדשים במפתח

מחברות לפילוסופיה קונטיננטלית – כתב עת מחקרי, שפיט.
כתב העת החדש של הסמינר לפילוסופיה קונטיננטלית בתל אביב מחויב לקידום המחשבה הביקורתית ולשאלות הוֹוִיוֹת-מקומיות בישראל. מחברות לפילוסופיה קונטיננטלית מבקש פרספקטיבות חדשות ומרעננות-שיח להבנת קווי השבר השונים הנפערים במערב, בישראל ואף במזרח התיכון, תוך כדי בחינה רדיקלית של האפשרויות ההיסטוריות, הפוליטיות והפילוסופיות הניצבות לפתחנו כאן מדי יום.

ריבונות– כתב עת מדיני.כתב עת אלקטרוני. יוצא לאור ע”י נשים בירוק והפורום למען ריבונות.

אסכולה – כתב עת למחשבה ולאקדמיה. 
כתב עת מקצועי של האוניברסיטה הפתוחה. מתפרסם בנייר ובצורה אלקטרונית. לשעבר ידיאו"פ.

קבצים חדשים במפתח: 

מנחה לחנה: ספר היובל לכבוד חנה כשר / העורכים אבי אלקיים, אריאל מלאכי 
"מנחה לחנה" הוא אסופת מאמרים ייחודית של טובי החוקרים בארץ ובעולם במחשבת ישראל לכבודה של פרופ' חנה כשר, חוקרת מובילה בעולם בפילוסופיה היהודית בימי-הביניים באוניברסיטת בר-אילן. באסופה זו נתקבץ לו עושר גדול מעולמה של הפילוסופיה היהודית של ימי-הביניים, הכולל דיונים מרתקים בהגותם של גדולי הפילוסופים הספרדיים שלנו כר' סעדיה גאון, ר' יהודה הלוי, הרמב"ם ושפינוזה. כמו כן, מופיעים בה עיונים עמוקים בפילוסופיה היהודית בעת החדשה אצל גאוני עולם ומעצבי דרך, כגון משה מנדלסון, ישעיהו ליבוביץ' ועמנואל לווינס. לא רק פילוסופים נושאים דברם בקובץ מלא כרימון זה. נמצא בו גם דיונים עמוקים מעולמם של מיסטיקנים מרכזיים ביהדות ובאסלאם, כגון מחקרים חשובים על ר' אברהם אבולעפיה ראש המדברים בקבלה הנבואית בימי הביניים ועל אבוּ חַאמִד אל-גזַאלי ומֻחיי אל-דּין אבּן ערבי מהדמויות הבולטות בעולמה של המיסטיקה הצופית.

עצור - אין גבול : !על גבולות והיעדרם, ישראל 2017 / עורכים : הני זובידה ורענן ליפשיץ ; עורך ממונה : עמיחי ברהולץ 
הספר עוסק באופן רחב ורב-תחומי בנושא הגבולות ובמה שנקרא "פרדוקס הגבולות" : היעדר גבול פיזי-מדיני מוסכם לצד ריבוי גבולות בתוך החברה עצמה. חלפו כבר שבעה עשורים מאז הקמתה של מדינת ישראל, וגבולותיה הפנימיים והחיצוניים טרם הושלמו. מצד אחד הגבול הגיאוגרפי נמצא במחלוקת משולשת תמידית: פנימית-ישראלית, ישראלית-פלסטינית ובין-לאומית, ומצד שני הגבולות הפנימיים-חברתיים מתעצבים פעם אחר פעם, שוב ושוב, כמעט על בסיס שנתי, בשל השינויים התכופים במבנה החברה ותהליכים חברתיים מהירים. כיצד מצב זה משפיע עלינו כחברה? מהן המשמעויות הבינלאומיות של המציאות הזאת?

נושאים חדשים במפתח:

מוזיאונים לילדים

חללי עבודה משותפים ‬

אימוג’י ‬

‫אסתצלאח (משפט מוסלמי)

‬‬‬